Zarządzanie płynnością finansową to dbałość o regulowanie na bieżąco zobowiązań przedsiębiorstwa. Ma to kluczowe znaczenie w zakresie niezachwianej działalności każdej firmy oraz jej rozwoju. Tym samym stanowi to jeden z głównych celów działalności każdego przedsiębiorstwa, a w praktyce wyraża się zdolnością do spłacania bieżących zobowiązań i dokonywania zakupów różnego rodzaju towarów i usług, niezbędnych do prowadzenia działalności.

Czym jest płynność finansowa firmy?

Płynność finansowa firmy oznacza możliwość prowadzenia na bieżąco jej działań wraz z ponoszeniem opłat, spłacaniem zobowiązań i dokonywaniem zakupów dóbr i usług, jakie firma potrzebuje do działania. Do płynności finansowej zalicza się również możliwość regularnego wypłacania wynagrodzeń pracownikom oraz opłacania składek zdrowotnych i innych, związanych z zatrudnieniem kadry.
Płynność finansowa jest jednym z głównych i najważniejszych kryteriów oceny działalności firmy.

Sposoby zarządzania płynnością finansową firmy i ich wpływ na jej prosperowanie

Odpowiednie zarządzanie płynnością finansową w przedsiębiorstwie jest istotne nie tylko ze względu na możliwość prowadzenia działalności i wypłaty wynagrodzeń dla pracowników, ale też w świetle jej wiarygodności i atrakcyjności dla kontrahentów. Kiedy firma posiada niską płynność, staje się mniej zaufanym partnerem dla kontrahentów, a nawet może zbankrutować. Z drugiej strony posiadanie zbyt wysokiej płynności również nie jest dobrą prognozą, gdyż może prowadzić do zamrożenia części kapitału obrotowego i zmniejszenia rentowności.

Od czego zależy płynność finansowa w przedsiębiorstwie?

Oceniając płynność finansową bierze się pod uwagę szereg czynników. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • wskaźnik płynności bieżącej, który odzwierciedla i wskazuje ile razy aktywa bieżące pokrywają bieżące zobowiązania;
  • wskaźnik płynności szybkiej, który w praktyce pokazuje stopień pokrycia zobowiązań bieżących płynnymi aktywami, co ma znaczenie w zakresie aktywów jakie można spieniężyć;
  • wskaźnik płynności gotówkowej, który wskazuje tę część zobowiązań przedsiębiorstwa, które są krótkoterminowe i mogą zostać opłacone bez zbędnej zwłoki – w sytuacji gdyby pojawiła się taka konieczność. Wskaźnik ten odnosi się do natychmiastowej zdolności płatniczej.

Płynność finansowa przedsiębiorstwa jest też oceniana w dwóch aspektach: w rozumieniu statystycznym oraz dynamicznym. W pierwszym przypadku ocenia się konkretny moment w oparciu o zeznania finansowe, a w drugim większy okres przepływów pieniężnych.