W dobie powszechnego dostępu do internetu ciężko wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które nie korzystałoby w żaden sposób z technologicznych rozwiązań. Zasoby cyfrowe niewątpliwie ułatwiają nam pracę oraz wspomagają procesy, takie jak gromadzenie danych lub dotarcie do nowego grona odbiorców. Niestety, oprócz ogromnych możliwości płynących za sprawą cyfryzacji – nasze dane coraz częściej narażone są na cyberataki. W jaki sposób możemy się przed nimi zabezpieczyć?

Cyberbezpieczeństwo – sposoby na zabezpieczenie danych

Prowadząc biznes jesteśmy nieustannie narażeni na ataki hakerskie, które w najlepszym wypadku mogą wprowadzić zamęt w naszych cyfrowych strukturach, utrudniając przykładowo dostęp do strony internetowej. W gorszych przypadkach, nasze dane mogą zostać przejęte przez osoby trzecie, co skutkować może wyciekiem, a nawet kradzieżą pieniędzy z naszego konta bankowego. To właśnie dlatego cyberbezpieczeństwo jest tak ważnym czynnikiem w dzisiejszym biznesie. Jak możemy je zapewnić?:

  • Podwójna weryfikacja oraz silne hasło – włączenie weryfikacji dwuetapowej pozwala na dodatkowe zabezpieczenie w przypadku zdobycia naszego loginu oraz hasła, wówczas otrzymujemy sms lub wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie tożsamości. Tworzenie długich haseł, bogatych w znaki oraz cyfry utrudnia natomiast jego złamanie przez program.
  • Backup danych – tworząc regularnie kopie zapasowe naszych najważniejszych danych, zapobiegamy sytuacji, w której zostaną one usunięte wskutek awarii lub cyberataku. 
  • Plan na wypadek cyberataku – odpowiedni plan jest podstawą skutecznego reagowania na wypadek ataków hakerskich. Zainicjowanie odpowiednich procedur pozwoli bowiem na szybki powrót do prawidłowego funkcjonowania naszej firmy, a także zminimalizuje koszty związane z usuwaniem awarii.
Cyberbezpieczeństwo

Rodzaje cyberataków

Aby skutecznie chronić nasze dane, należy mieć świadomość istnienia różnych rodzajów ataków hakerskich, oto najczęstsze z nich:

  • Phishing – jest to metoda polegająca na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem
  • Malware – to złośliwe oprogramowania przedostające się przez lukę w zabezpieczeniach (wirusy, programy szpiegujące, ransomware)
  • DDoS – jest to atak na sieć lub system komputerowy prowadzony w celu uniemożliwienia ich działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów