W jaki sposób nasze finanse osobiste mogą nas uszczęśliwić
Posted on: Grudzień 12, 2017
finanse

Pomysł, że pieniądze ogólnie i stan naszych finansów powinien być niezbędnym czynnikiem przyczyniającym się do naszego szczęścia, wydaje się oczywisty. Kiedy rozsądnie radzimy sobie z pieniędzmi, nadajemy mu odpowiednią ilość w naszym życiu – nie za mało, nie za dużo, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i przyczyniamy się do naszego spełnienia i zadowolenia.

Jednakże, jeśli czytasz dużo z badań psychologicznych na temat finansowego dobrobytu konsumentów, nie sądzę. Na początku badacze wykorzystywali dochody, model wydatków, wartość zadłużenia, wartość netto, a nawet stosunek długu do dochodu jako obiektywne wskaźniki ich finansowego dobrostanu. Logika polegała na tym, że posiadanie większej ilości pieniędzy lub wartości netto i niższe zadłużenie wskazuje na większe szczęście pieniężne.

finanseNajnowsze badania wykorzystują inne podejście. Oto, w jaki sposób Biuro Ochrony Konsumentów (CFPB) definiuje dobrobyt finansowy:

„Dobrobyt finansowy można zdefiniować jako stan, w którym dana osoba może w pełni wywiązać się z bieżących i bieżących zobowiązań finansowych, może czuć się bezpiecznie w swojej finansowej przyszłości i może dokonywać wyborów, które pozwalają cieszyć się życiem”.

Uważam, że jest to konsumpcyjna i zorientowana na wydatki definicja szczęścia z pieniędzy. Dekodując to, wydaje się mówić, że dla naszego dobrego samopoczucia musimy mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać nasz styl życia i obsługiwać nasze długi. Dodatkowo potrzebujemy pewności, że będziemy nadal zarabiać i mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby robić te rzeczy w przyszłości. Ostatnia część definicji jest nieco niejasna, ponieważ prawdę mówiąc, „bycie zdolnym do dokonywania wyborów, które pozwalają cieszyć się życiem” często nie ma nic wspólnego z pieniędzmi. Można na przykład argumentować, że wybór kompatybilnego długoterminowego partnera jest czymś znacznie większym niż grubością portfela (i jego portfela). (A przynajmniej tak powinno być). Jednak w kategoriach stricte pieniężnych, zinterpretowałem definicję, mówiąc, że powinniśmy mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić rzeczy (produkty i doświadczenia), z których lubimy korzystać, teraz i w przyszłości.

Pisząc tę definicję, CFPB zapytała ekspertów z dziedziny psychologii i finansów osobistych, co ich zdaniem powinno zawierać pojęcie dobrobytu finansowego. Eksperci zasugerowali cztery wymiary dobrobytu finansowego:

finanse1. Kontrolowanie naszych codziennych finansów z miesiąca na miesiąc

2. Mając zdolność do absorbowania szoku finansowego

3. Być na dobrej drodze do osiągnięcia naszych celów finansowych

4. Posiadanie finansowej wolności do dokonywania wyborów, które pozwalają nam cieszyć się życiem

Lista wydaje się dotyczyć indywidualnych myśli i działań dotyczących pieniędzy. To, czego w ogóle brakuje, to emocje danej osoby dotyczące pieniędzy, zwłaszcza tych pozytywnych. To wstyd.

Niedawny artykuł jest jeszcze bardziej zdecydowany, podkreślając aspekty związane ze stresem i bezpieczeństwem dobrobytu finansowego.finanse Określa ona dobrobyt finansowy jako dwie powiązane, ale odrębne koncepcje, które autorzy definiują (własnymi słowami) jako:

„1) obecny stres związany z zarządzaniem pieniędzmi – obejmujący poczucie stresu / zaniepokojenia obecną sytuacją finansową, niezdolność do efektywnego zarządzania pieniędzmi w celu wywiązania się z

zobowiązań finansowych i życia zgodnie z pragnieniem życia; oraz 2) oczekiwane przyszłe bezpieczeństwo finansowe – obejmujące postrzeganie bezpiecznej przyszłości i realizacji przyszłych celów finansowych. ”

Gdzie jest radość i zadowolenie z finansowego dobrobytu?

W coraz popularniejszej subkulturze minimalizmu, 100 Thing Challenge jest bardzo popularne. Ideą tego jest zmniejszenie dobytku w naszym życiu do absolutnej liczby, która pozytywnie wpływa na nasze doświadczenia życiowe i pozbędzie się wszystkiego innego. Jego motto można z łatwością opisać jako: „Zmniejsz dobytek i zwiększaj szczęście”.

finanseZ biegiem lat spotkałem wielu minimalistów i dobrowolnych upraszczających, którzy mają bardzo mało pieniędzy, a nawet niższe aspiracje zarabiania znacznych kwot w przyszłości. Mimo to są doskonale zadowoleni ze swoich finansów i zadowoleni z roli, jaką odgrywają pieniądze w ich życiu.

Lekcja z takich przykładów jest taka, że biorąc pod uwagę dobrobyt finansowy tylko pod względem tego, ile możemy kupić lub skonsumować (lub odegrać, jeśli mamy szczęście darmowe spiny i jackpoty), przedstawiamy niekompletne, a może nawet wprowadzające w błąd zdjęcie o roli, jaką pieniądze odgrywają w naszym życiu. Nasze relacje z pieniędzmi nie muszą skupiać się na ciągłym kupowaniu nowych rzeczy i odczuwaniu mniejszego stresu i większego bezpieczeństwa, kiedy jesteśmy w stanie to zrobić. Dobrobyt finansowy potrzebuje trzeciego wymiaru, który mierzy radość i zadowolenie wynikające z prowadzenia pełnego życia, w którym pieniądze odgrywają rolę wspierającą, zamiast być gwiazdą programu.