Najlepsze oprogramowania księgowe dla małych firm
Posted on: Marzec 14, 2017

 

Kiedy jest się właścicielem małej firmy lub prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą wymagane jest przez organy podatkowe by prowadzić pełną księgowość firmy. Niestety, dla osób, które nie znają się na księgowości może to być nie lada wyzwanie. Takie osoby mają kilka możliwości. Mogą zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnej firmy, która będzie prowadzić całą naszą księgowość. Mogą skorzystać z usług księgowej po otworzeniu działalności i podczas składania rocznych rozliczeń, a przez resztę czasu próbować prowadzić własną księgowość. Jest jeszcze trzecia opcja: oprogramowanie księgowe dla małych firm. Istnieje bardzo dużo programów do prowadzenia księgowości. Niektóre są darmowe, a za niektóre musimy zapłacić. Oto kilka propozycji:

 

#1 TaxMachine

 

Jest to program księgowo – podatkowy, którego darmową wersję możemy znaleźć w Internecie. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że zainstalowany przez Ciebie program ma pełną funkcjonalność i spełni wszystkie Twoje wymagania darmowa wersja może okazać się niewystarczająca. Podstawowa wersja programu kosztuje 130 zł i pozwala korzystać z oprogramowania przez rok. TaxMachine oferuje dość dużą funkcjonalność. Największe obostrzenia, jakie niesie ze sobą wersja standardowa to ilość firm, które możemy zarejestrować oraz liczbę pracowników i właścicieli firm. Jeśli firma jest większa to możemy zdecydować się na zakup wersji rozszerzonej lub profesjonalnej. Każda z nich, również podstawowa, pozwala na wystawianie faktur, wypełnianie PIT-ów i deklaracji VAT oraz wysłanie deklaracji do urzędu skarbowego.

 

#2 iFirma

 

Tutaj właściciel firmy ma do wyboru darmowy program do faktur, lub płatną księgowość internetową. Pierwsza wersja pozwala użytkownikowi wystawianie bezpłatnie faktur (do 10 faktur miesięcznie, powyżej tej liczby można wykupić ryczałt). Poza tym program pełni funkcję CRM, oraz za jego pomocą będziemy mogli zarządzać projektami, magazynem i wykonywać różne raporty i analizy. Jeśli jednak szukasz oprogramowania, które pomoże Ci w rozliczaniu się z urzędem skarbowym to musisz niestety zapłacić. Bardziej zaawansowana wersja kosztuje 45 zł za miesiąc i pozwala na wypełnianie deklaracji VAT i PIT oraz przesłanie ich poprzez e-Deklaracje. Program jest również zintegrowany z programem e-ZUS.

 

#3 SKP – Super Księga Podatkowa

 

Oprogramowanie to składa się z kilku modułów. Są to m.in. KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów), Podatek VAT, Fakturowanie, Płace i ZUS. Dodatkowo program jest zintegrowany z e-Deklaracjami. Użytkownik jest więc w stanie przesłać deklaracje VAT i PIT. Właściciele firmy, którzy chcą skorzystać z tego oprogramowania muszą zakupić dostęp za 119 zł. Ta podstawowa wersja pozwala na prowadzenie KPiR. Ciekawą opcją jest możliwość zakupienia modułów, na których nam zależy. Każdy z nich ma inną cenę. Użytkownik więc wie za co płaci i ma kontrolę nad wydatkami, może też dobrać sam elementy, których potrzebuje.

 

#4 inFakt

 

Twórca tego oprogramowania ma w swojej ofercie program do fakturowania oraz program do księgowości. Ten pierwszy pozwala prosto i szybko wystawiać faktury. Możemy to robić zarówno poprzez stronę internetową, bądź za pomocą smartfonu. By korzystać z programu musimy zakupić dostęp, który kosztuje 12 zł netto miesięcznie. Natomiast program do księgowości pozwoli nam m.in. na tworzenie i wysyłanie deklaracji VAT i PIT. Co ciekawe wszystkie funkcje są dostępne w wersji na smartfon. Możemy więc wszystkie dokumenty uzupełniać w każdej chwili, w każdym miejscu. Korzystanie z oprogramowania będzie nas kosztować 39 zł netto miesięcznie.

 

Jeśli nie potrafisz zdecydować się na konkretne oprogramowanie to większość producentów pozwala użytkownikom na przetestowanie programu. Zazwyczaj mamy możliwość bezpłatnego korzystania z pełnej wersji oprogramowania przez okres 14 dni.