Jaka jest przyszłość rachunkowości?
Posted on: Marzec 20, 2017

Jeśli jesteś na etapie wyboru studiów to na pewno zastanawiasz się, jaki kierunek studiów wybrać i czy będziesz w stanie po skończeniu nauki znaleźć pracę w zawodzie. Rachunkowość jest dosyć popularnym kierunkiem studiów i możliwe, że sam jesteś zainteresowany tym przedmiotem, tylko zastanawiasz się, czy gwarantuje on zatrudnienie. A może pracujesz w rachunkowości i rozważasz zmianę zawodu, bo boisz się, że w przyszłości nie będzie dla Ciebie zatrudnienia?

Rynek pracy dzisiaj

Wszyscy pracownicy i osoby wchodzące na rynek pracy powinny się cieszyć, bo obecnie w Polsce mamy rynek pracownika. Trend ten będzie się utrzymywać przynajmniej przez kilka kolejnych lat. A co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując z rynkiem pracownika mamy do czynienia, gdy brakuje rąk do pracy. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem fachowca, a stopa bezrobocia jest bardzo niska. W takiej sytuacji to pracownik dyktuje warunki zatrudnienia a nie pracodawca, który, jeśli chce przyciągnąć osoby do pracy zaczyna oferować wyższe płace i lepsze ogólne warunki zatrudnienia. Oczywiście w pewnych zawodach np. specjalnościach informatycznych popyt na pracownika jest większy niż w innych (np. edukacja). Może okazać się, że nie każdy będzie w stanie znaleźć pracę w wymarzonym zawodzie, jednak nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy.

Rachunkowość

Rachunkowość, czyli dział zajmujący się systemem ewidencji gospodarczej dzieli się na trzy, główne działy: księgowość, kalkulację i sprawozdawczość. Jest ona niezbędnym elementem każdej działalności gospodarczej, jednak nie jest w większości przypadków działalnością kluczową firm (oznacza to, że istnienie działu rachunkowości nie wpływa na sposób, w jaki przedsiębiorstwo generuje zyski). W związku z tym wiele firm decyduje się na zlecenie prowadzenia swojej rachunkowości firmom zewnętrznym, które się specjalizują w tej dziedzinie. Z drugiej strony osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogę pokusić się o korzystanie z oprogramowania księgowego zamiast zatrudnić księgowego, czy skorzystać z biura rachunkowego.

Przyszłość rachunkowości

Jak już wspominaliśmy rachunkowość zajmuje się wszystkimi finansowymi aspektami firmy, czyli wystawianiem faktur, wypłacaniem pensji pracowniczych i rozliczaniem z urzędem skarbowym. O ile dwa pierwsze zadania wydają się być proste i nieskomplikowane to już rozliczanie się z urzędem skarbowym może sprawić trochę trudności. Zwłaszcza w takim kraju jak Polska, gdzie przepisy są skomplikowane. Ponadto, co chwila wprowadzane są nowe prawa i nowelizacje, które obowiązują przedsiębiorców. Serwis money.pl podaje, że w 2015 roku średnio raz na dwa miesiące następowały zmiany w prawie podatkowym w Polsce. Rok później, czyli w 2016 roku, częstotliwość zmian prawa zwiększyła się o 19%. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie osób, które te wszystkie zmiany pilnie śledzą, bo jak wiadomo nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. A każde uchybienie grozi karami finansowymi. Dlatego też przedsiębiorcy szukają osób, którym mogą zlecać prowadzenie księgowości, bo gdyby mieli sami śledzić następujące zmiany to nie mieliby czasu na prowadzenie swojej działalności.

Nowe oblicze rachunkowości

Osoby, które chcą pracować w rachunkowości nie powinny obawiać się braku zatrudnienia. Jednak forma pracy może ulec zmianie. Trend zlecania zewnętrznym firmom prowadzenia rachunkowości będzie się pogłębiać, więc księgowi będą skupiać się w przedsiębiorstwach specjalizujących się w tej dziedzinie. Coraz rzadziej osoby posiadające dyplom z rachunkowości będą zatrudniane „na etat” w firmach, których podstawową działalnością jest inna praca.