Roczny audyt nie jest wydarzeniem, którego przedsiębiorcy wyczekują z niecierpliwością. Takie badanie przeprowadzane przez zewnętrzny, niezależny podmiot, to dla wielu firm przede wszystkim stres. Wydaje im się, że poddawani są kontroli, oceniani pod każdym względem. Tym bardziej, że zwykle audyt przeprowadzany jest nie z własnej woli przedsiębiorcy, ale z uwagi na wymogi prawne. Tymczasem to rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści.

Obiektywna i rzetelna ocena zewnętrznego eksperta

Audyt zewnętrzny jest chyba najlepszym sposobem, by poznać stan danego przedsiębiorstwa. Niezależny ekspert, w przeciwieństwie do podmiotów wewnętrznych, nie ma żadnych powodów czy obaw, by ukrywać błędy czy niedociągnięcia związane z funkcjonowaniem firmy. Powierzenie zadania jego przeprowadzania takiej osobie jest także dużo tańsze niż zatrudnienie specjalistów w firmie. W przypadku audytu zewnętrznego należy bowiem zapłacić jedynie za wykonaną usługę, a to oznacza, że jest to rozwiązanie odpowiednie na kieszeń nie tylko dużego przedsiębiorstwa, ale również średniej czy małej firmy.

Największe zalety audytu

Przede wszystkim warto zauważyć, że audytor jest osobą wykwalifikowaną z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. W swojej pracy ma okazję zobaczyć wiele firm czy spółek, poznać różne sektory i stosowane rozwiązania. Nieraz spotyka się także z podobnymi problemami. Audytor jest wiec specjalistą z dużym doświadczeniem. W przypadku zauważenia nieprawidłowości będzie więc osobą, która naprawdę trafnie może wskazać na sposoby rozwiązania problemu. Z drugiej strony przeprowadzanie audytu w naprawdę wielu branżach pozwala audytorowi myśleć nieszablonowo i dostrzegać rozwiązania, których przedsiębiorca obracający się tylko w swojej branży nie zauważa. Wszystkie te wskazówki nie ograniczają się oczywiście do porady ustnej. Po przeprowadzeniu badania sporządzany jest raport. Zawiera on wszystkie spostrzeżenia audytora, procesy, które uzyskały pozytywną ocenę, a także uwagi dotyczące błędów wymagających wyeliminowania.

Szczegóły znajdują się tutaj: https://www.pwc.pl/pl/uslugi/audyt.html